Online terapi zaman ve mekan sınırlamalarından dolayı kendi ev veya ofis ortamında psikolojik ve psikosomatik sorunlarla başa çıkmak için etkili bir süreçtir. 

Online Terapi ile İlgili Deneyimlerim

Online terapi profesyonel olarak psikolojik teknik ve araçlarla doğrudan yardım sağlayan terapinin teknolojiyle birleşmiş halidir. Online kelimesi yeni olsa da yaklaşık kırk yıldır kanser hastaları, beslenme ile ilgili sorun yaşayanlar ve depresyon gibi psikolojik sıkıntıdaki insanlar telekonferans adı altında bireysel ve grup terapileriyle yardım almaktadır. Uzak mesafelerde yaşayanlar, bedensel engeli olanlar ve çeşitli durumlarda evinden çıkamayanlar için iyi bir ilk adımdır. 

İlk online terapi seanslarımı yıllar önce Almanya ve sonra Amerika’dan birer danışanımla yaptık. Önceden alışmadığım bir yol olduğu için önyargılı olduğumu gördüm çünkü sosyal fobi, uyku sorunları ve yüksek stres durumları için insanlar evini terk etmeden yardım alabiliyordu. Aynı zamanda esnek saatler benim için de son derece rahat olmuştu. Yine de her meslektaşım gibi aklımda bazı sorular vardı: Online terapi birebir terapi kadar etkili miydi? Hangi konularda yardımcı olabilirdi?

Online Terapi Ne Kadar Etkilidir?

Fiziksel olarak aynı ortamda olmasak da online terapi de başlı başına iletişim kurduğumuz özel bir alandır. Elbette bir masaj terapisti için doğru bir yol olduğunu söyleyemem (!) ama psikoloji alanındaki araştırmalar online terapinin birebir, fiziksel terapi kadar etkili olabildiğini gösteriyor.

İsveç‘te doksan altı hastayla yapılan bir çalışmada hastaların sıkıntılarının birebir görüşmelerdeki kadar azalma gösterdiği gözlemlendi¹. İsviçre’deki Zürih Üniversitesin’de yapılan bir araştırmada² altmış iki depremyon hastasına terapi yardımcı sunmak için tasarlandı. Araştırmanın amacı online terapinin birebir terapi kadar iyi olup olmadığını ölçmekti. Şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Orta vadede depresyon hastalarının sıkıntılarından ciddi düşüşler gözlemlendi. Hastalar ve terapistler de online süreçle ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler.

Araştırmamız internetteki psikoterapi hizmetlerinin terapötik bakıma etkili bir destek olduğunun kanıtıdır.

Prof. Dr. Andreas Maercker, University of Zurich

Amerika’daki Virginia Üniversitesin’den Lee M. Ritterband terapinin online olarak uykusuzluk (insomnia) rahatsızlığına ne kadar faydası olup olmadığını merak etti. Sadece uykusuzluk sorununa müdahale için harcanan para dört milyar dolardan daha fazlaydı. İnternet üzerinden sağlanan bir hizmet bu insanlara yardımcı olabilir miydi? Ortalama on yıldan fazla zamandır uykusuzluk sorunu çeken insanlara dokuz haftalık bir program hazırlandı³. Programda animasyonlar, videolar ve yardımcı bazı dijital el kitaplarıyla hastaların uyku alışkanlıkları ve düşüncelerinin değiştirilmesi hedeflendi. Başarılı da oldu. Ritterband durumu şöyle özetliyor: “Bir internet müdahalesi nüfusun çoğunluğunun ihtiyacı olan uykusuzluk (insomnia) sorununu gidermek için iyi bir potansiyele sahiptir.”

Online Terapinin Avantajları Nelerdi?

Online terapi fiziksel, birebir görüşmelerden farklı bir ortamda gerçekleşir ve kendine has bazı avantajlar sağlar. Bunlardan bazıları: 

  1. Şehir dışında yaşayan, yaşadığı yerde psikolojik destek alma imkanı olmayan ve belirli nedenlerden ötürü yaşadığı yeri terk edemeyenler (örn. hasta bakımı, kriz anları, vb.) için son derece pratik bir psikolojik destek sağlar.
  2. Terapötik ödevler bir seanstan diğerine kadar düşünceleri ve duyguları farkedip onlarla ilgilenmeyi kolaylaştırır. Tıbbi gevşeme teknikleri ile psikosomatik hastalıklar, gerginlik ve uykusuzluk gibi durumlarda kişinin rahatlaması kolaylaşır. Bu tür teknikler hem öğretilir, hem de kayıt olarak verilebilir. Böylece kişi kendi evinin rahatlığında sıkıntıları azaltmayı ve rahatlamayı öğrenir.
  3. Verilen şemalar, manueller ve açıklayıcı el kitapları sayesinde terapi zamanı dışında da danışan kendiyle ilgili çalışmasını devam ettirir ve sürece aktif olarak katkıda bulunur.
  4. Duygu, davranış ve düşünceleri kaydetmek için yazma pratikleri verilir. Bu sayede çeşitli durumları ortaya çıkaran tetikleyiciler tespit edilir ve davranış değişikliğinde bu bilgilerden faydalanılır.

 

Kaynaklar:

  1. Enander, J., Andersson, E., Mataix-Cols, D., Lichtenstein, L., Alström, K., Andersson, G., … Rück, C. (2016). Therapist guided internet based cognitive behavioural therapy for body dysmorphic disorder: single blind randomised controlled trial. Bmj, i241. doi: 10.1136/bmj.i241
  2. Wagner Birgit, Andrea B. Horn, Maercker Andreas. Internet-based versus face-to-face cognitive-behavioral intervention for depression: A randomized controlled non-inferiority trial. Journal of Affective Disorders, 2013; DOI: 10.1016/j.jad.2013.06.032
  3. Lee M. Ritterband; Frances P. Thorndike; Linda A. Gonder-Frederick; Joshua C. Magee; Elaine T. Bailey; Drew K. Saylor; Charles M. Morin. Efficacy of an Internet-Based Behavioral Intervention for Adults With Insomnia. Arch Gen Psychiatry, 2009;66(7):692-698 [link] 

Nasıl Online Terapi Alabilirim?

İlk İletişim ve Bİlgi Formu

Terapi almaya karar verdiğinde veya devam eden terapi sürecini online’a dönüştürmek istediğinde info@psikologhasanarslan.com adresine posta gönderiyorsun. 

Ödeme ve Hazırlık

E-posta adresine ödeme için gerekli bilgileri ve en verimli online terapi seansları için bazı tavsiyeleri gönderiyorum. Hangi platformları kullanabileceğin ve ne tür bir ortamın faydalı olduğuyla ilgili tüm bilgiler adresine ulaşacak.

Randevu Oluştur

Her ikimiz için de uygun ortak bir randevu saati belirliyoruz. Olur da iptal etmen gerekirse en az bir gün önce posta veya telefon yoluyla iletişim kurabilirsin. 

Stresi azaltmak için ilgini çekebilecek makale ve kaynaklara gözat:

Derin Gevşeme Kayıtları: Dha önce denemediysen kendi evinde rahatlamanın en iyi yolu. Sadece birkaç dakikada stres modundan çıkıp rahatlamaya başlayabilrisin.
Psikosomatik Rahatsızlıklar: Migren, ülser, kronik bel ve boyun ağrıları… Merak ediyorsan video serisine gözat.
Kaygı Anında Beyninde Neler Oluyor? Bu makalede neden kaygı anında düşünemediğini ve belirsizlikten nasıl kurtulabileceğini anlattım.
Zorlayıcı Çocukluk Deneyimleri ve Geçmişten Kurtulmak Bu makale İtalyan bir Doktorun zorlayıcı çocukluk deneyimleriyle ilgili araştırmalarını konu alıyor.
Bedenle Konuşan Zihin – İçsel İyileşme Yöntemleri Stresi azaltıp daha tatmin edici bir yaşam kurmak istiyorsan kitabıma gözat.

Pin It on Pinterest

Share This