Yaratıcı Drama ile Öğrenmek ve Öğretmek

Merhaba, bugünkü konuğum Prof. Dr. Tolga Erdoğan. Tolga küçükken sahip olmak istediğin eğlenceli ve oyunla öğreten öğretmenleri yetiştiriyor. Türkiye’nin bir çok yerinde öğretmenlere yönelik eğitimler veriyor. Aynı zamanda okullarda yaratıcı drama ile çocukların nasıl daha hızlı ve kalıcı öğrenebileceklerini uygulamalı olarak gösteriyor. Çocuğu olanlar ve eğitimle ilgilenenler, öğretmenler ve meraklı insanlar… bu bölümü mutlaka dinleyin!

Birazcık da teknik bilgi. Tolga Erdoğan Karadeniz Teknik Üniversitesin’de öğretim görevlisi. İlginç araştırmaları var. Bunlardan bir tanesi  hala tartışılan ilkokul birinci sınıftaki öğrencilerin el yazısı öğrenmesinin incelenmesi. Hala üzerinde çalıştığı ve uzmanlaştığı alan ise yaratıcı drama ile çocuklara ve öğretmenlere öğrenmeyi öğretmek. Okula gidip eğlenceli ve dolu bir gün geçirdiğini hayal et. İşte Tolga eğitimi bu yönde etkiliyor.

Prof. Dr. Tolga Erdoğan aynı zamanda Türkçe Öğretiminde Yaratıcı Drama Uygulamaları, Yaratıcı Drama ile Çocuk Kitaplarına Yolculuk, Çanakkale Destanı gibi kitapların yazarı. Kitapların linklerine podcast sayfasından ulaşabilirin.

 

Bu bölümde neler var?

Bu programda yeni bir eğitim sisteminden ve oyunla öğrenmeden bahsettik. Okul saatlerinin kısaltılması, yaratıcı dersler, Ted Konuşmaları kalitesinde hap sunumlar ve kitaplardan bahsettik. Tarih dersinin biranda bir skeçe dönüştüğünü hayal et? Veya fizik dersinde Newton’un sıra arkadaşın olduğunu. Yaratıcı Drama Türk eğitim sistemine çok şey katabilir. O kadar keyifli bir sohbet oldu ki Tolgayla bir sonraki buluşmamızı iple çekiyorum. Şimdi Prof. Dr. Tolga Erdoğan Kendi Sesiyle Konuşan İnsanlar’da… 

 

Prof. Dr. Tolga Erdoğan ile ilgili bağlantılar:

Karadeniz Teknik Üniversitesi Web Sayfası

Twitter

Instagram

Ben Anneyim Programı (Prof. Dr. Tolga Erdoğan)

Prof. Dr. Tolga Erdoğan kitapları: 

Yaratıcı Drama ile Çocuk Kitaplarına Yolculuk

Türkçe Öğretiminde Yaratıcı Drama Uygulamaları

Drama: Okul Öncesinden İlköğretime – Kuramdan Uygulamaya

Bölümde sözü geçen kitaplar: 

Zülfü Livaneli – Serenad

Öğretmen Olmak ve Bir Cana Dokunmak

Alex Ferguson – Hayat Hikayem

Eğitimle ilgili şu bölümler de ilgini çekebilir: 

Şule Yücebıyık’la İletişim, Bilimvirüsü ve Kadın Olmak

Akan Abdula ve İçgörü Okumak

Şu videolara da gözat:

Leitner Kutusu ve Öğrenmenin Kolay Yolları

Bilgiyi Kalıcı Hale Getirmenin Yolları

 

Pin It on Pinterest

Share This