Kendi Sesiyle Konuşan İnsanlar’a hoşgeldin. Bu podcast programında orijinal insanları konuk ediyorum. Kendi yolunu çizenler, yaratıcılar, uyumsuz zekiler, hayata sıradışı bakıp sihir yaratanlar, içindeki sesi dinleyip yoa çıkanlar… hepsi burada. Psikolojiden kişisel gelişimden, eğitimden, etkili karar verme ve kendini geliştirmekle ilgili bir çok konuyu alanında orijinal insanlarla konuşuyorum.

Şule Yücebıyık (Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü)

Şule İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu, TRT İstanbul Haber merkezinde kariyerine başlayıp ardından bir zamanların dopdolu gazetesi Yeni Yüzyıl’da ekonomi muhabiri olarak çalışmış. Milliyet’te 10 yıldan fazla köşe yazarlığı ve editörlük yapmış. Sonrasında Global Tanıtım ve en sonunda da halen devam ettiği Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörlüğüne gelmiş.

Bilim, İletişim, ve Kadın Olmak

Şule Bilimvirüsü’nü yaratan kadın. Bilimvirüsü çocuklara bilimsel sorgulamayı, araştırma ve deney yoluyla keşfetmeyi öğreten şahane bir atölye. En iyi özel okullarda bile olmayan eğlenceli ve deneysel yollarla gençlere bilimi öğretiyor. Atölyeyi bitirenlerin raporlarını dinlediğinizde hak vereceksiniz. Benim bilimvirüsüyle herhangi bir bağlantım yok ama dinledikçe lise çağlarıma dönmek istedim.

Bu bölümde neler var?

Programda bilim virüsünün nasıl çıkıp yayıldığından, ortalıkta gezen genç virüslerden, eğitim ve eğitim sisteminden, bilimsel sorgulamadan bahsettik. Şule Aynı zamanda kadın hakları konusunda oldukça aktif ve sivil toplum örgütlerinde de kadınların sesini duyurmasına destek oluyor. Bununla ilgili iş dünyasında bayan yerine kadın, bilimadamı yerine biliminsanı gibi yanlış kullanılan kelimeleri doğrularıyla değiştirmeye yönelik Borusan’da başarılı bir projeye imza atmış. Son olarak benim de çok ilgimi çeken marka yaratmakla ilgili bir eğitimi var. Çok uzattım, iyi dinlemeler.

Güzel bir sohbet genelde bilmediğiniz bir çok kaynağın kapısını açıyor. Şule ile ilgili bağlantıları aşağıda paylaşıyorum:

İçimdeki Marka Konuşması

Bilimvirüsü web ve Instagram

Küçük virüslerin kendi kurduğu site.

Kurumsal İletişimciler Derneği

İletişim’le ilgili diğer bölümlere baktın mı?

Akan Abdula ve İçgörü Okumak: Akan kısa bir sürede karmaşık deneyimleri özetleyip problemin kaynağına inen bir araştırmacı. İletişimde bilinçaltı zihnin rolü, müşteri deneyimlerini anlamada psikoloji, sosyoloji ve antropolojinin öneminden konuştuk. 

Ufuk Çarşıbaşı ve İletişimde Ustalık: Bir markanın sesi nasıl çıkar? Ben insanların sesini biliyorum ama marka Ufuk’un işi. Podcast’in bu bölümünde özellikle kendini tanımak için kişisel sorular, biraz felsefe ve eğitimden bahsettik. 

Pin It on Pinterest

Share This