Kendi Sesiyle Konuşan İnsanlar’a hoşgeldin. Bu podcast programında orijinal insanları konuk ediyorum. Kendi yolunu çizenler, yaratıcılar, uyumsuz zekiler, hayata sıradışı bakıp sihir yaratanlar, içindeki sesi dinleyip yoa çıkanlar… hepsi burada. Psikolojiden kişisel gelişimden, eğitimden, etkili karar verme ve kendini geliştirmekle ilgili bir çok konuyu alanında orijinal insanlarla konuşuyorum.

Akan Abdula (FutureBrite Kurucu Ortağı)

Bu büyük boy menü tadında bir podcast bölümü oldu. Türkiye’nin en başarılı araştırma şirketlerinden FutureBrite’ın kurucu ortağı sevgili Akan’la ufuk açan bir sohbet ettik. İlk defa psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi alanlarda bilgi sahibi olan bir araştırmacıyla sohbet etmek beni büyüledi. Akan’ın başarılarını birkaç cümleye sığdıramam ama onun için Türkiye’nin Seth Godin’i diyebilirim.

Müşteri davranışlarını bilimsel bir yolla incelemek için Davranış Enstitüsü’nü kurdu. Bilgi Üniversitesin’de Pazarlama üzerine enteresan dersler veriyor. 2016’de dünyaca ünlü Olson Zaltman & Associates’in dokuzuncu küresel ortağı oldu. Ted ve TechTalks konuşmacısı.

Bu bölümde neler var?


Kullandığınız ifadelerin bilinçaltında yatan tercihlerinizi nasıl ortaya çıkardığını biliyor musunuz? Bir firma sahibiyseniz bilseniz iyi olur. Bir müşteri olarak da pazarlama dünyasındaki bubi tuzaklarını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bir saat boyunca FutureBrite’ın işleyişinden, çatışmaları kucaklamaktan, yaratıcı düşünmeyi beslemekten, seçim yapmaktan, bilinçli kararlardan, komünizmden kapitalizme geçişten, pazarlamanın değişen yüzünden bir çok konuda konuştuk.


Bölüm boyunca Akan’ın bazı kitap tavsiyeleri oldu. Ayrıca Akan’la ilgili bağlantıları da paylaşıyorum:

FutureBrite Web Sayfası
ZMET Enstitüsü
Akan Abdula Ted konuşması.
Dürtme – Cass Sunstein and Richard Thaler
Hızlı ve Yavaş Düşünmek – Daniel Kahneman
İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

İletişim’le ilgili diğer bölümlere baktın mı?

Şule Yücebıyık ve Bilimvirüsü: Şule Borusan’da iş dünyasındaki kelimeleri değiştirmekle ilgili etkileyici bir proje yapmış. Usta bir iletişimci. Bilimvirüsü atölyelerinin kurucusu. Türkiye’de kadın olmak adına aktif bir rol üstlenmiş.

Ufuk Çarşıbaşı ve İletişimde Ustalık: Bir markanın sesi nasıl çıkar? Ben insanların sesini biliyorum ama marka Ufuk’un işi. Podcast’in bu bölümünde özellikle kendini tanımak için kişisel sorular, biraz felsefe ve eğitimden bahsettik. 

Pin It on Pinterest

Share This