Kanser, Umut ve Mücadele

Kanadalı muhteşem doktor ve tıp tarihçisi Sir William Osler tüberkülozun sonucunun hastanın ciğerlerinde olan bitenden çok zihninde olan bitenlerle ilgisi olduğunu söyledi. Aslın o da “bir kişinin ne tür bir hastalığı olduğunu bilmektense ne tür bir kişinin hasta olduğunu bilmek isterim” diyen Hipokratı yansıtıyordu. 19. Yüzyıl biyolojisinin iki dev ismi Louis Pasteur ve Claude Bernard hayatları boyunca toprağın (insan vücudunun) mı yoksa mikrobun mu hastalıktaki en önemli faktör olup olmadığını tartıştılar. Ölüm döşeğinde Pasteur “Aslında toprak” diyerek Bernard’ın haklı olduğunu itiraf etti. O gün bugündür Simontons‘un kitabından bir slogan edindik:

Belirsizlik karşısında umutlanmakla ilgili yanlış birşey yoktur.

Bazı doktorlar hastalarına “yanlış umutlar” vermemem için benden uzak durmalarını söylediler. Bence yanlış umut ve bağımsız ilgi kavramları tıp literatüründen çıkartılmalıdır. Hem doktor hem de hasta için yıkıcıdırlar. Her ne zaman tıp öğrencileriyle veya diğer doktorlarla çalışsam yanlış umudu tanımlamalarını isterim. Her zaman kem küm ederler ve tanımlayamazlar. Onlara her zaman bir hastaya “yanlış umut” vermenin sadece istatistiksel bir değer gibi davranmamak olduğunu söylerim. Eğer on kişiden dokuzunun belli bir hastalıktan ölmesi bekleniyorsa onlara onunun da büyük ihtimalle öleceğini söylemedikçe yanlış inanç veriyorsunuz demektir. Bunun yerine ben herkese o kurtulan bir kişi olabileceğini söylerim çünkü hastanın zihninde bütün umutlar gerçektir.

Beyindeki Kimya Fabrikası

Henüz beyindeki kimyasalların duygularla ve düşüncelerle olan ilişlisini tamamen anlayabilmiş değiliz fakat dikkat çekici nokta zihin durumumuzun bedenimizin durumu üzerinde hızlı ve doğrudan bir etkisi vardır. Nasıl hissettiğimizi değiştirerek bedeni değiştirebiliriz. Eğer çaresizliğimizi görmezden gelirsek beden bir “öl” mesajı alır. Eğer acımızla ilgilenir ve yardım istersek o zaman mesaj “Yaşamak zor fakat caziptir” olarak değişir ve bağışıklık sistemi bizi hayatta tutmak için çalışır. Ben de bu yüzden bedeni değiştirmek için iki temel araç kullanırım: duygular ve canlandırma (imgeleme). Zihinlerimizin ve bedenlerimizin birbiriyle iletişim kurması için iki yol vardır.

Duygularımız ve kelimelerimiz bedenimize ondan ne beklediğimizi anlatır ve belli değişiklikleri canlandırarak bedenin bu değişiklikleri yapmasına yardımcı olabiliriz

Sık sık stresin günlük yaşamdaki en yıkıcı unsurlardan birisi olduğu söylenir fakat bu gerçeğin sadece yarısıdır. Strese tepki verme şeklimiz stresin kendisinden daha önemli gibi görünüyor. Stres kavramının tamamını geliştirmiş olan bilim adamı Hans Selye onun beden üzerindeki etkisini araştırdı.

İkinci yüzyılda Galen melankolik kişilerin gayretli olanlara nazaran daha çok kansere yakalanma eğilimi olduğunu söyledi. Onsekiz ve ondokuzuncu yüzyıllarda birçok doktor kanserin kişinin hayatında bir trajedi veya krizden sonra, özellikle şimdilerde depresif olarak adlandırdığımız dönemlerde ortaya çıktığından bahsetti.

Modern psikolojinin ortaya çıkışından önce depresif hastalarının bakış açılarını değiştirebilmeleri için pek fazla birşey yapamıyorlardı. Bazı bilimsel araştırmalara göre gülmek catecholamin adı verilen beyin kimyasallarının salınımını da artırıyor. Bazı durumlarda bunlar tedaviyi engelleyen kaç-savaş tepkisini harekete geçirebilir. Fakat kandaki bu bileşkenlerin oranı arttığında bağışıklık sisteminin bir başka bölümünü etkin hale getirerek iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca bunlar endorfinlerin, yani vücudun doğal uyku ilaçlarının salınımını da artırır. Öyle görünüyor ki bunlar gülme sırasında ortaya çıkabilecek iki etki. Yani mizah ağrıyı psikolojik anlamda doğrudan rahatlatabilir ve aynı zamanda dikkatimizi dağıtıp gevşememizi sağlayarak da bunu yapar. Candid Camera ve Marx kardeşlerin kasetlerini izleyerek ankilozan spondilitle savaşan Norman Cousins on dakikalık kahkahanın kendisine iki saatlik ağrısız uyku sağladığını keşfetti. Neredeyse her hastane odasında bir televizyon olduğuna göre umarım bir gün bol bol komedi, müzik, meditasyon ve iyileştirici imgeleme olan  bir “iyileşme kanalı”mız olur.

Kaynak: Dr. Bernie Siegel

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Pin It on Pinterest

Share This